Všetko o čaji
Otázky a odpovede
Malé množstvo mlieka alebo šľahačky sa pridáva pre zintenzívnenie čajovej chuti, a zároveň sa znížia astringentné účinky látok v čaji.
Angličania pridávajú do čaju trochu smotany s 8-10% tuku, vo Východnom Frízsku sa uprednostňuje hustejšia smotana. Aj plnotučné mlieko (trvanlivé mlieko alebo čerstvé mlieko), ako aj kondenzované mlieko nájdu svoje využitie. Koniec koncov záleží na chuti každého jednotlivca. Toto platí, samozrejme, aj o množstve pridaného mlieka alebo šľahačky, takže sa ohľadne tohto nedá poskytnúť všeobecné odporúčanie. Pomoc pri orientácii môže podať napríklad porcia kondenzovaného mliečka na šálku, ktorú dostanete často v kaviarni aj k čiernemu čaju
Okrem kvality a množstva čaju je nevyhnutným predpokladom aromatickej šálky čaju aj dobrá voda a primeraná doba lúhovania.
Začneme tým, že konvičku alebo šálku predhrejeme (naplníme horúcou vodou a necháme chvíľku stáť).
Tip: Použijeme iba čistú, studenú vodu. Pokiaľ nemáme dobrú vodu z vodovodu, môžeme použiť filtrovanú vodu alebo (neperlivú) vodu z fľaše. Nikdy nepoužívame horúcu vodu z vodovodu. Otvoríme na pár sekúnd kohútik, kým voda nie je poriadne studená. Vtedy je najbohatšia na kyslík a umožní čaju rozvinúť svoju plnú arómu
Privedieme vodu do varu. Trochu dlhšie varenie pomôže, aby voda bola mäkká. Ale pozor: Pokiaľ vodu varíme príliš dlho, stratí kyslík a čaj bude fádny. Nalejte vriacu vodu na čajové lístky.
Nakoľko kofeín a trieslovina v čaji rozvinú svoj maximálny účinok podľa rôznej doby lúhovania, optimálna doba lúhovania je od troch do piatich minút (u zeleného čaju by mala byť voda trochu chladnejšia a čaj by sa mal lúhovať len tri minúty).
Ľadový čaj je lahodný osviežujúci nápoj – nie studený čaj! Čaj pripravíme trikrát silnejší ako obyčajne a dochutíme citrónovou šťavou a cukrom alebo medom. Ešte teplý čaj nalejeme do pohárov, ktoré sú naplnené do 2/3 kockami ľadu a poriadne zamiešame.